Vinnare, SM-veckan i Sundsvall 2015

Charlotte Kalla21

SM-veckan 2015 gick av stapeln i Sundsvall 29 juni – 5 juli. Vädret har varit strålande och arrangemanget av världsklass. Nedan hittar ni alla vinnare under veckan som bjöd på inte mindre än 38 idrotter:

Måndag 29 juni

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län

Adam Lantz Tyngdlyftning Herrar 56 kg Nora TK Nora Örebro
Bilal Al-Husseini Tyngdlyftning Herrar 62 kg Landskrona AK Landskrona Skåne
Sofia Enocsson-Rito Tyngdlyftning Damer 53 kg Allmänna Sportklubben Eskilstuna Eskilstuna Södemanland
Surya Sundqvist Tyngdlyftning Damer 48 kg Karlstad AK Karlstad Värmland
Anton Hilmersson Tyngdlyftning Herrar 69 kg Mossebergs AK Falköping Västra Götalands Län
Angelica Roos Tyngdlyftning Damer 58 kg Mossebergs AK Falköping Västra Götalands Län
Emil Svensk, Tilda Östberg, Tove Alexandersson, Anton Sjökvist Orientering Sprintstafett DH21 Stora Tuna OK

Tisdag 30 juni

Cenneth Ålund, Kaarina Saviluoto Bågskytte Lag Barebow Nykvarns Bågskytteklubb
Patrik Hjerteblom, Berit Bergström Bågskytte Lag Longbow Södertälje Bågskytteförening
Mikael Mårthen Jetski Spark Eastcoast Racing Club
Eric Jacobsson Jetski Lite Kumla JRC
Rickard Nilsson Boule Öppen Coccinelle Pentanque Club
Signe Holgersson Boule Dam Boulette BK
Anton Kappling Frisbee Allround Discgolf KFUM Linköping
Tove Alexandersson Orientering Sprint D21 Stora Tuna OK
Emil Svensk Orientering Sprint H21 Stora Tuna OK
Eric Jonsson Tyngdlyftning Herrar 77 kg Stockholms AK
Helena Falk Tyngdlyftning Damer 63 kg Stockholms AK
Martin Rothwall Tyngdlyftning Herrar 85 kg Mossebergs AK
Carita Hansson Tyngdlyftning Damer 69 kg Allmänna SK
Kim Fors Bilsport Backe drifting Gröndals MSK
Jimmy Holmkvist Bilsport Rallycross Supernationell 2 WD Gestrike RT
Kristian Bromark Bilsport Rallycross 2400 cc/Touring Car 2 WD Rasbo MK
Daniel Jansson Bilsport Crosskart 250 cc Uppsala MK
Rikard Berglund Bilsport Crosskart 650 cc SMK Gävle
Daniel Balke Bilsport Crosskart Xtreme SMK Arboga
Peter Karlsson Frisbee Allround Discathon Kalmar FK
Anton Björck-Teuscher Simidrott Öppet vatten herrar Simklubben S02
Ellen Olsson Simidrott Öppet vatten damer Skåre Swim Club
Caroline Larsson Golf Handigolf damer Karlstads Golfklubb
Johan Kammerstad Golf Handigolf herrar Lannalodge Golfresort

Onsdag 1 juli

Isto Kallio, Zandra Reppe Bågskytte Lag Compound Jämtlands Bågskytteklubb
Stefan Nilsson, Leva Ciparsone Bågskytte Lag Recurve IF Karlsvik
Josefine Reiser Tyngdlyftning Damer 75 kg Sundsvalls AK
Mikael Larsson Tyngdlyftning Herrar 94 kg Uppsala TK
Cecilia Nilsson Tyngdlyftning Damer +75 kg Allmänna SK
Freddy Sundberg Tyngdlyftning Herrar 105 kg Fyshuset SK Gefle
Ragnar Öhman Tyngdlyftning Herrar +105 kg Athletic KK
Pablo Figueroa, Filip Bergevi, Jimmy Wallin, Henrik Atlevi, Tobias Lindberget Tennis Lag Herrar Fair Play TK
Cornelia Lister, Karen Barbat, Emma Ek, Sandra Roma, Mathilda Malm Tennis Lag Damer Fair Play TK
Sarah Sjöström Simidrott 200m frisim damer Södertörns Simsällskap
Simon Sjödin Simidrott 200m fjäril herrar Simklubben Neptun
Oscar Ekström Simidrott 100m frisim herrar Linköpings Allmänna SS
Sarah Sjöström Simidrott 50m rygg damer Södertörns Simsällskap
Erik Persson Simidrott 200m bröst herrar Kungsbacka Simsällskap
Amanda Rutqvist Simidrott 200m bröst damer Göteborg Sim
Christopher Jedel Simidrott 1500m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap
Alba Forés, Ida Marko-Varga, Moa Ståhl, Magdalena Kuras Simidrott 4x100m frisim damer Simklubben Triton
Spårvägens FK Friidrott Lag Herrar Spårvägens FK
Ullevi FK Friidrott Lag Damer Ullevi FK
Louise Furberg Biljard 14-1 Damer Föreningen TriQ Club
Marcus Chamat Biljard 14-1 Herrar Gefle Cue Club

Torsdag 2 juli

Anton Kappling Frisbee Allround SCF KFUM Linköping Linköping Östergötland
Linda Lundberg, Nora Fause, Bernice Thors Bangolf Lag, 3-manna damer Gullbergsbro BGK Göteborg Västra Götalands Län
Bengt Nejman, Magnus Mårtensson, S-I Mellqvist Bangolf Lag, 3-manna herrar Sundsvalls BGK 2 Sundsvall Västernorrland
Marielle Svensson Bangolf Slagspel damer Askims BGK Göteborg Västra Götalands Län
Dan Trulsson Bangolf Slagspel herrar Tantogårdens BGK Stockholm Stockholm
Fredrik Svensson Styrkelyft Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrland
Stina Åkermalm Styrkelyft Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft Malmbergets AIF Gällivare Norrbotten
Sofia Loft Styrkelyft Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft Göteborg KK Göteborg Västra Götalands Län
Eddie Berglund Styrkelyft Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft Måndagsklubben Falun Dalarna
Henriette Stenkvist Simidrott 200m rygg damer Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Erik Persson Simidrott 400m medley herrar Kungsbacka Simsällskap Kungsbacka Halland
Jennie Johansson Simidrott 50m bröst damer Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Mattias Carlsson Simidrott 100m rygg herrar Uddevalla Sim Uddevalla Västra Götalands Län
Sarah Sjöström Simidrott 100m fjäril damer Södertörns Simsällskap Botkyrka Stockholm
Sebastian Holmberg Simidrott 50m fjäril herrar Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Alba Forés Simidrott 800m frisim damer Simklubben Triton Staffanstorp Skåne
Christoffer Carlsen, Isak Eliasson, Filip Holmqvist, Robin Andréasson Simidrott 4x200m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal Västra Götalands Län
Tomas Palmer Frisbee Allround Längd Linköpings Unika FBS Linköping Östergötland
Louise Furberg Biljard 10-ball Damer Föreningen TriQ Club Stockholm Stockholm
Anders Gerwén Biljard 10-ball Herrar BK Flamingo Karlskrona Blekinge
Joakim Ljunggren Motorcykel Superenduro Karlskoga EK Karlskoga Örebro

Fredag 3 juli

Stockholm Inline Inlinehockey Inlinehockey Stockholm Inline Stockholm Stockholm
Marielle Svensson Bangolf Matchspel damer Askims BGK Göteborg Västra Götalands Län
Dan Trulsson Bangolf Matchspel herrar Tantogårdens BGK Stockholm Stockholm
Anna-Karin Söderquist Casting Fluga längd enhands – damer IS Linné Värmdö Stockholm
Henrik Österberg Casting Fluga längd enhands – herrar IS Linné Värmdö Stockholm
Mike Beckman Frisbee Allround Fristil Värnamo FC Värnamo Jönköping
Stefan Karlsson Frisbee Allround Fristil Linköpings Unika FBS Linköping Östergötland
Jonas Bengtsson Frisbee Allround Precision Södertörns FK Handen Stockholm
Frida Knutsson Cykel Kortdistans Dam elit Falu CK Falun Dalarna
Alexander Wtterhall Cykel Kortdistans Herr elit Skara CK Skara Västra Götalands Län
Mike Beckman Frisbee Allround Frisbee Värnamo FC Värnamo Jönköping
Linnea Morild Casting Haspel precision – damer Viggbyholms IK Täby Stockholm
Henrik Österberg Casting Haspel precision – herrar IS Linné Värmdö Stockholm
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 10 000m damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå Västerbotten
Björn Drakenward Skridsko Inlines 10 000m herrar Stockholm Speedskaters Stockholm Stockholm
Sandra Ahlström-Hermansson Casting Haspel Arenberg – damer IS Linné Värmdö Stockholm
Henrik Österberg Casting Haspel Arenberg – herrar IS Linné Värmdö Stockholm
Sophia Waldermanson Styrkelyft Damer 47 kg, klassiskt styrkelyft Helsingborgs AK Greppet Helsingborg Skåne
Jenny Adolfsson Styrkelyft Damer 63 kg, klassiskt styrkelyft Kalmar AK Kalmar Kalmar
Thomas Wulffeld * Styrkelyft Herrar 59 kg, klassiskt styrkelyft Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrland
Jimmie Karlsson Styrkelyft Herrar 74 kg, klassiskt styrkelyft Malmö LK Malmö Skåne
Isabella Wiessenberg Styrkelyft Damer 72 kg, klassiskt styrkelyft Göteborg KK Göteborg Västra Götalands Län
Kristian Sewen Styrkelyft Herrar 83 kg, klassiskt styrkelyft Kalmar AK Kalmar Kalmar
Caroline Roos Biljard 8-ball Damer Norrtelje BK Norrtälje Stockholm
Jim Chawki Biljard 8-ball Herrar BK Milen Göteborg Västra Götalands Län
Linn Sömskar Skidor Rullskidor masstart fri stil damer IFK Umeå Umeå Västerbotten
Karl-Johan Westberg Skidor Rullskidor masstart fri stil herrar Borås SK Borås Västra Götalands Län
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 500m damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå Västerbotten
Oskar Gustafsson Skridsko Inlines 500 m herrar Sundsvalls Skridskoklubb Sundsvall Västernorrland
Johannes Skagius Simidrott 50m bröst herrar Sundsvalls Simsällskap Sundsvall Västernorrland
Stina Gardell Simidrott 400m medley damer Spårvägen Simförening Stockholm Stockholm
Niklas Borin Simidrott 50m rygg herrar Turebergs Simklubb Sollentuna Stockholm
Sarah Sjöström Simidrott 50m frisim damer Södertörns Simsällskap Botkyrka Stockholm
Victor Johansson Simidrott 400m frisim herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköping
Ida Lindborg Simidrott 100m rygg damer Malmö Kappsimningsklubb Malmö Skåne
Mattias Carlsson, Gulliver Koch, Jesper Jonsson, Anton Arvidsson Simidrott 4x100m medley herrar Uddevalla Sim Uddevalla Västra Götalands Län
Alba Forés, Amanda Granborg, Ida Marko-Varga, Moa Ståhl Simidrott 4x200m frisim damer Simklubben Triton Staffanstorp Skåne

Lördag 4 juli

Köpings KK Kanotpolo Damer Köpings KK Köping Västmanland
Luleå KPF Isbrytarna Kanotpolo Herrar Luleå KPF Isbrytarna Luleå Norrbotten
Magnus Hedman Casting, Flugkastning Salmon Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå Norrbotten
Magnus Hedman Casting, Flugkastning Seatrout Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå Norrbotten
Magnus Hedman Casting, Flugkastning Trout Accuracy Piteå Sportfiskeklubb Piteå Norrbotten
Ulrik Röijesson Casting, Flugkastning Trout Distance Piteå Sportfiskeklubb Piteå Norrbotten
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 300m damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå Västerbotten
Pär Ryman Skridsko Inlines 300m herrar Dala Active Skaters Borlänge Dalarna
Helena Gustavsson Skridsko Inlines 5000m poänglopp damer Skellefteå AIK Cykel Skellefteå Västerbotten
Staffan Bergvall Skridsko Inlines 10 000m poänglopp herrar Stockholm Speedskaters Stockholm Stockholm
Järfälla Lag 1 Beachvattenpolo Damer Järfälla Simsällskap Järfälla Stockholm
Linköping Lag 1 Beachvattenpolo Herrar Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Andreas Svanebo Skidor Rullskidor backe herrar Stockviks SF Sundsvall Västernorrland
Charlotte Kalla Skidor Rullskidor backe damer Piteå Elit SK Piteå Norrbotten
Mona Warntorp Casting Fluga precision – damer IS Linné Värmdö Stockholm
Gustav Kransberg Casting Fluga precision – herrar IS Linné Värmdö Stockholm
Henrik Österberg Casting Haspel längd enhands – herrar IS Linné Värmdö Stockholm
Sandra Ahlström-Hermansson Casting Haspel längd enhands – damer IS Linné Värmdö Stockholm
Ola Nilsson, Roland Nilsson Varpa Två-manna lag herrar Hablingbo IK (Lag 2) Gotland Gotland
Karin Hamnlund Judo Damer-57 Frövi JK Lindesberg Örebro
Felicia Fryklund Judo Damer-70 Judo Club Sundsvall Sundsvall Västernorrland
Camilla Lindström Judo Damer-63 Borlänge JK Borlänge Dalarna
Orhan Aliyev Judo Herrar -60 SPIF Judo Stockholm Stockholm
Alexander Lundqvist Judo Herrar -66 Stockholmspolisens IF Judo Stockholm Stockholm
Olle Mattsson Judo Herrar -81 Stockholms JK Stockholm Stockholm
Jonathan Fagerhill Judo Herrar -90 Frövi JK Lindesberg Örebro
Frédéric Gourlay Judo Herrar -73 Frövi JK Lindesberg Örebro
Viktor Carlsson Judo Herrar -100 Frövi JK Lindesberg Örebro
Sebastian Fagerhill Judo Herrar -+100 Frövi JK Lindesberg Örebro
Brunnsbergs IF Dragkamp Herrar 640 kg Brunnsbergs IF Älvdalen Dalarna
Cajsa Grape Orienteringsskytte D-21 sprint masstart Dalregementets IF Falun Dalarna
Robbin Kantarp Orienteringsskytte H-21 sprint masstart P 10 IF Norrköping Östergötland
Lina Sjöberg Gymnastik Trampolin dubbeltrampett damer Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala
Gustav Tingelöf Gymnastik Trampolin dubbeltrampett herrar Gefle Gymnastikförening Gävle Gävleborg
Caroline Roos Biljard 9-ball Damer Norrtelje BK Norrtälje Stockholm
Marcus Chamat Biljard 9-ball Herrar Gefle Cue Club Gävle Gävleborg
Fredrik Ambros Dragracing Stock/Superstock SHRA Eskilstuna Eskilstuna Södermanland
Lars-Inge Karlsson Flygsport Precisionsflyg Gävlebygdens FK Gävle Gävleborg
Lars Östling Flygsport Civil flygfemkamp Linköpings Flygklubb Linköping Östergötland
Christoffer Carlsen Simidrott 50m frisim herrar Mölndals Allmänna Simsällskap Mölndal Västra Götalands Län
Jennie Johansson Simidrott 100m bröst damer Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Mattias Carlsson Simidrott 200m rygg herrar Uddevalla Sim Uddevalla Västra Götalands Län
Sarah Sjöström Simidrott 50m fjäril damer Södertörns Simsällskap Botkyrka Stockholm
Oscar Ekström Simidrott 100m fjäril herrar Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Henriette Stenkvist Simidrott 400m frisim damer Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Victor Johansson Simidrott 800m frisim herrar Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköping
Sandra Hafström, Sophie Hansson, My Fridell, Louise Hansson Simidrott 4x100m medley damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne
Tomas Edvinsson Styrkelyft Herrar 93 kg, klassiskt styrkelyft Vedum AIS Vara Västra Götalands Län
Adam Haavik Styrkelyft Herrar 120 kg, klassiskt styrkelyft Broddetorp Falköping Västra Götalands Län
Emelie Pettersson Styrkelyft Damer +84 kg, klassiskt styrkelyft Södertälje AK Södertälje Stockholm

Söndag 5 juli

Tobias Söderqvist, Joakim Söderqvist Bilsport Rallysprint 2WD AMF Årsunda Sandviken Gävleborg
Ingemar Svensson, Christer Johansson Bilsport Rallysprint 4WD Flens MS Flen Södermanland
Höganäs GF Gymnastik Lag Damer Höganäs GF Höganäs Skåne
Brommagymnasterna Gymnastik Lag Herrar Brommagymnasterna Stockholm Stockholm
Västerås GF/Gefle GF Gymnastik Lag Mixed Västerås GF/Gefle GF Västerås/Gävle Västmanland/Gävleborg
Cajsa Grape, Karin Stenback Orienteringsskytte D-21 sprintstafetter Dalregementets IF Falun Dalarna
Johan Eklöv, Anders Boström, Terese Eklöv Orienteringsskytte H-21 sprintstafetter Tumba-Mälarhöjden OK Botkyrka Stockholm
Brunnsbergs IF Dragkamp Mix 600 kg Brunnsbergs IF Älvdalen Dalarna
Jonas Nordfors Gymnastik Trampolin synkron herrar Upplands Väsby GK Upplands Väsby Stockholm
Måns Åberg Gymnastik Trampolin synkron herrar Österåkers Trampolinförening Österåker Stockholm
Lina Sjöberg Gymnastik Trampolin individuell damer Uppsala Gymnastikförening Uppsala Uppsala
Oscar Smith Gymnastik Trampolin individuell herrar Trampolinklubben Levo Lidköping Västra Götalands Län
Åse Eriksson, Berne Appelqvist Varpa Partävlingen Hablingbo IK (Lag 1) Gotland Gotland
Stockholm Roller Derby Skridsko Rollerderby Stockholm Roller Derby Stockholm Stockholm
André Laestadius Styrkelyft Herrar 59 kg, bänkpress Stockholmspolisens IF Stockholm Stockholm
Eddie Berglund Styrkelyft Herrar 66 kg, bänkpress Måndagsklubben Falun Dalarna
Amit Selberg Styrkelyft Herrar 74 kg, bänkpress Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrland
Erik Gyllenhammar Styrkelyft Herrar 83 kg, bänkpress Gävle KK Gävle Gävleborg
Josef Erikssson Styrkelyft Herrar 93 kg, bänkpress Örebro KK Örebro Örebro
Andreas Henning Styrkelyft Herrar 105 kg, bänkpress Gullmars SLK Stockholm Stockholm
Christoffer Öberg Styrkelyft Herrar 120 kg, bänkpress Sundsvalls AK Sundsvall Västernorrland
Joel Sundelin Styrkelyft Herrar +120 kg, bänkpress Sandvikens AK Sandviken Gävleborg
Surya Sundqvist Styrkelyft Damer 47 kg, bänkpress Karlstads AK Karlstad Värmland
Pippi Engrenius Styrkelyft Damer 52 kg, bänkpress Halmstad TSK Halmstad Halland
Emma Tallus Styrkelyft Damer 57 kg, bänkpress Umeå Power Umeå Västerbotten
Jenny Adolfsson Styrkelyft Damer 63 kg, bänkpress Kalmar AK Kalmar Kalmar
Sofie Johansson Styrkelyft Damer 72 kg, bänkpress Sundbybergs TK Sundbyberg Stockholm
Clara Fridén Styrkelyft Damer 84 kg, bänkpress Göteborgs SK Göteborg Västra Götalands Län
Emelie Pettersson Styrkelyft Damer +84 kg, bänkpress Södertälje AK Södertälje Stockholm
Lady Dragons Basket Streetbasket 3×3 damer Lady Dragons Sundsvall Västernorrland
2WIN Basket Streetbasket 3×3 herrar 2WIN Stockholm Stockholm
Ida Marko-Varga Simidrott 200m fjäril damer Simklubben Triton Staffanstorp Skåne
Simon Sjödin Simidrott 200m medley herrar Simklubben Neptun Stockholm Stockholm
Sarah Sjöström Simidrott 100m frisim damer Södertörns Simsällskap Botkyrka Stockholm
Oscar Ekström Simidrott 200m frisim herrar Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Louise Hansson Simidrott 200m medley damer Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne
Erik Persson Simidrott 100m bröst herrar Kungsbacka Simsällskap Kungsbacka Halland
Erica Dahlgren Simidrott 1500m frisim damer Simklubben S 02 Göteborg Västra Götalands Län
Alexander Linge, Lars Frölander, Pontus Palmqvist, Oscar Ekström Simidrott 4x100m frisim herrar Linköpings Allmänna SS Linköping Östergötland
Linköpings Fallskärmsklubb Flygsport Fallskärmshoppning precision lag Linköpings Fallskärmsklubb Linköping Östergötland
Anders Carlsson Flygsport Fallskärmshoppning precision ind. Linköpings Fallskärmsklubb Linköping Östergötland

Kommentarer är avstängda.